Maskinoversættelse: Brug af kunstig intelligens i oversættelsesarbejdet

Mandag den 4. april 2022 afholdt DOF (Dansk Oversætterforening) i samarbejde med Forbundet Kommunikation & Sprog og Translatørforeningen et debatarrangement om maskinoversættelse: Brug af kunstig intelligens i oversættelsesarbejdet.
Arrangementet var meget velbesøgt, ikke mindst af vores medlemmer – tak for det! Og tak til K&S og translatørerne for et virkelig godt samarbejde.

Translatør Mayanoa Kjærgård og litterær oversætter Rie Boberg fortalte om deres erfaringer. Det var spændende at se, hvordan de arbejder med softwaren på hver deres måde, hvilket affødte en god og varieret debat om alt fra tekniske til etiske problemstillinger.

Mayanoa præsenterede anvendelsen af eTranslation https://ec.europa.eu/info/resources-partners/machine-translation-public-administrations-etranslation_en i sit arbejde med oversættelse af attester fra spansk til dansk, hvor opsætning, gengivelse af navne og oversættelsesforslag sparer hende mange timer. Blandt kritikpunkterne var dog, at eTranslation ikke er en interaktiv termdatabase og derfor ikke gemmer translatørernes opdatering/input. Rie bruger som litteraturoversætter Memsource https://www.memsource.comwcB som skrivebord for at overskueliggøre arbejdsprocessen. Hun pointerede, at hun altid skrev sin egen oversættelse, før hun kiggede på maskinoversættelsens forslag.

Kunstig intelligens er kommet for at blive, og det er særdeles vigtigt, at vi som translatører nøje følger og bidrager til udviklingen. Således er maskinoversættelse ikke nødvendigvis en trussel, men kan med tiden blive et nyttigt værktøj for os.

Translatørforeningen følger udviklingen og arbejder på flere arrangementer, der beskæftiger sig med maskinoversættelse.

Rie Boberg og Mayanoa Kjærgård fra debatarrangementet i Dansk Forfatterforenings smukke lokaler i Strandgade i København.
Foto af: Jørgen Christian Wind Nielsen.

 

Du finder beskrivelsen af arrangementet her: Maskinoversættelse – fremtid eller forbandelse – Translatørforeningen (translatorforeningen.dk)