Nordic Translation and Interpretation Forum 2022

NTIF 2022

Formanden i Translatørforeningen, Mette Davies, og tidligere formand, Anne Simonsen, deltog begge i dette års NTIF-konference i Malmø, som blev afholdt den 16.-18. november 2022.

NTIF står for Nordic Translation and Interpretation Forum og konferencen handler med NTIF’s egne ord om dette: ‘The idea with the Nordic Translation & Interpretation Forum is to gather language services companies from the region who are interested in topics about industry trends and regional matters, as well as technology.’


Og dermed er det relevant for Translatørforeningen at markere sig her, få en fornemmelse af, hvad der rører sig på markedet, møde internationale kolleger og få nye input med hjem til bestyrelsen og medlemmerne.

Her giver Mette Davies fem hurtige svar på fem hurtige spørgsmål om, hvad hun fik ud af at være med i år:

Det bedste ”input”?
Jeg deltog i en Think Tank om tolkning med repræsentanter fra Finland, Estland og Sverige. Vi blev enige om at udveksle erfaringer om situationen for oversættere og tolke i vores lande ift. uddannelse, udbud, arbejdsforhold generelt – og ud over digitale møder f.eks. at holde fysisk møde umiddelbart før NTIF til næste år. Det er et meget brugbart input for foreningen, branchen i Danmark og i vores medlemmers interesse”.

Det bedste ”output”?
Jeg benyttede lejligheden til at informere repræsentanter fra andre brancheforeninger om situationen i Danmark hvad angår området for oversættelse og mere specifikt tolkning og behovet generelt for uddannelse, certificeringsordning og en offentlig tilgængelig tolkeliste. De var overraskede og bekymrede over de sidste års udvikling i Danmark, hvilket vi jo også er”.

Det bedste indlæg?
Uden tvivl Andreas Ekström, der talte om ’The Power of &’, som drejede sig om de sidste mange års polarisering (sort/hvidt, dem/os, enten/eller) inden for mange områder (politik, digitalisering, forholdet mellem mennesker generelt), men som talte for, at man i stedet for at opsætte modsætninger, omfavner forskelligheder og siger ’både-og’. Meget tankevækkende og inspirerende indlæg”.

 

Det bedste rent fagligt?
Helt klart at møde kolleger fra nær og fjern! Det er altid inspirerende og spændende at møde andre fagfolk”.

 

Det bedste rent personligt?
Jeg vandt et årsabonnement til ordbogsprogrammet Wordfinder. Og jeg vinder ellers aldrig noget. Man kan næsten se på Ola Persson fra Wordfinder, hvor glad jeg blev!

**

NTIF brugte anledningen til at støtte Ukraine og efter konferencen er det blevet oplyst, at der er doneret 2.300 euro til Stadsmissionen Skåne.

Alle fotografier er taget af fotograf Martina Wärenfeldt