Kursus i MemoQ

Bruger du MemoQ uden at føle dig sikker på, at du bruger programmet helt optimalt? Er der måske funktioner i programmet, du gerne vil have mere styr på? Så kom på kursus i Translatørforeningen i MemoQ med Lone Behesty.

Underviser:
Lone Behesty har gennem mange år undervist i CAT-værktøjer og har samtidig arbejdet som professionel oversætter. Med Lone ved roret får vi en god gennemgang af MemoQ således, at vi udvider vores kompetencer inden for MemoQ og får mere ud af programmet.

Det er derfor også vigtigt, at du byder ind med de områder, som du gerne vil lære mere om. Send derfor dine ønsker til underviser forud for kurset (mailadresse er på vej): lone.beheshty@gmail.com

Dato
Torsdag den 20. november 2025

Tid
Kl. 9:00-16:00

Sted
Akademikertårnet
Lindevangs Allé 2
2000 Frederiksberg

Prisen inkluderer kursusmateriale og forplejning
Medlemmer: kr. 1.800 ekskl. moms
Eksterne kursusdeltagere: kr. 3.500 ekskl. moms

Efteruddannelsespoint
Husk at notere dine efteruddannelsespoint. Dette kursus giver i alt 7 point.

Tilmelding
Tilmeldingsfristen er den 10. november 2025 kl. 12 til sekretariatet på mail@translatorforeningen.dk
Efter den 6. november 2025 betragtes tilmeldinger som bindende. Indbetaling for deltagelse refunderes ikke.

Kursusarrangør
Kursusudvalget i Translatørforeningen

Deltagerliste
Fremsendes efter tilmeldingsfristen.

Kursusbevis
Vi udsteder ikke længere automatisk kursusbeviser af hensyn til miljøet. Har du brug for et, kan du altid bede om det ved at henvende dig til sekretariatet, så sender vi dig et på mail.