Refleksionsworkshop om AI-drevne værktøjer

Refleksionsworkshop om AI-drevne værktøjer
Hvordan oversætter eller tolker du med de nye AI-drevne værktøjer?

På denne workshop bliver du ikke konfronteret med eksterne IT-konsulenter, der vil forklare dig, hvordan du skal arbejde med generativ AI. Det er dig, der er eksperten, og det er dig, der skal stå frem og fortælle os andre, hvordan du oversætter eller tolker med de nye AI-drevne værktøjer?

Du skal fortælle om, hvordan du arbejder, hvilke værktøjer, du anvender, hvilke gode erfaringer, du har. Og lidt popsmart kan man sige, at i denne sammenhæng er dårlige erfaringer også gode erfaringer. Hvad lykkedes, hvad lykkedes ikke?

Arrangørerne vil lede jer gennem workshoppen, tage noter og skrive et ganske kort notat om hvad vi har hørt. Vi glæder os til at høre fra jer!

En del har allerede meldt sig til AI-refleksionsworkshoppen, men der er stadig ledige pladser, så har du tid og lyst, og interesserer du dig også for generativ AI, så send en mail med navn, e-mail, mobil samt om du primært oversætter eller primært tolker, direkte til Jørgen Christian Wind Nielsen WIND.NIELSEN@WEBSPEED.DK inden den 6. oktober.

Workshoppen henvender sig fortrinsvis til TF-medlemmer og medlemmer af Tolkesamfundet.
Det eneste, der kræves, er en aktiv deltagelse og en oprigtig interesse for generativ AI.
Deltagelse er gratis for medlemmer af de to foreninger. Under arrangementet bliver der serveret en let forplejning.

Arrangør: TF & AI-Arbejdsgruppe (Jørgen Wind Nielsen, Philip Thinggaard, Laurence Cadier Pedersen)
Adressen: Lindevangs Allé 2, 2000 Frederiksberg Mødelokale Klokketårnet på 2. sal
Dato og tidspunkt: 22. oktober 2025 kl. 15.30-17.30
Tilmelding: senest mandag 13. oktober kl. 12:00
Tilmelding med navn, e-mail, mobil, samt om du primært oversætter eller primært tolker, direkte til Jørgen Christian Wind Nielsen: wind.nielsen@webspeed.dk